W dniu 23 marca br. w naszym szpitalu odbyła się I LUBUSKA KONFERENCJA GERIATRYCZNA „Życie jest piękne w każdym wieku” pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak.

Uroczystość otworzyła Prezes Szpitala Pani Katarzyna Lebiotkowska. W wydarzeniu wzięło udział wielu znamienitych gości. Głos zabrali m.in. Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Pani Alicja Makarska, Wicewojewoda Lubuski Pan Robert Paluch, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze Pan Jakub Piosik, Burmistrz Torzymia Pan Ryszard Stanulewicz oraz przedstawiciele Lubuskiej Społecznej Rady Seniorów.

Celem konferencji było poszerzenie wiedzy oraz wymiana doświadczeń lekarzy geriatrów zajmujących się diagnostyką, leczeniem oraz rehabilitacją schorzeń charakterystycznych dla osób w podeszłym wieku. Nasz szpital, wychodząc naprzeciw potrzebom zdrowotnym regionu, jako pierwszy w województwie wyszedł z inicjatywą przeprowadzenia konferencji naukowej poświęconej tak ważnemu zagadnieniu, jakim jest opieka senioralna. Wydarzenie kierowane było zarówno do kadry medycznej tutejszego szpitala, jak również dla lekarzy geriatrów z terenu całego województwa lubuskiego i nie tylko.

Szpital w Torzymiu od wielu lat zajmuje się problematyką starzejącego się społeczeństwa, jest organizacyjnie i kadrowo przygotowany do prowadzenia tego typu działalności medycznej.  W jego strukturze funkcjonuje poradnia geriatryczna, zakład opiekuńczo-leczniczy, jak również oddział geriatryczny, którego działalność ma być docelowo finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Warto również podkreślić, że w Szpitalu pracują lekarze specjaliści geriatrzy, w tym konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii.
Na bazie Szpitala powstaje pierwszy w województwie lubuskim Ośrodek Geriatrii, który w sposób kompleksowy będzie realizował szeroko rozumianą politykę senioralną dla naszego regionu. Doświadczenie i znajomość specyfiki opieki geriatrycznej, stanowią podwaliny do tego, aby podejmować inicjatywy, mające na celu promowanie działań na rzecz seniorów. Jedną z nich była dzisiejsza konferencja, która stanowiła doskonałą okazją do wymiany doświadczeń w zakresie zapewnienia należytej i godnej opieki nad seniorami oraz różnego spojrzenia na starość.

Przybyli goście w trakcie konferencji mieli okazję wysłuchać serii wykładów, którą rozpoczęła prelekcja Konsultanta krajowego w dziedzinie geriatrii – Prof. dr hab. n. med. Tomasza Kostki nt. „Sarkopenii i frailty syndromowych jako ważnych zespołów geriatrycznych”, poprzedzona wystąpieniem Konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie geriatrii – lek. med. Urszuli Kawalec – Hurny.

Wszystkim uczestnikom konferencji bardzo dziękujemy i zapraszamy za rok!

Więcej o nas: