W dniu wczorajszym w naszej Jednostce odbyło się spotkanie szkoleniowe pt. ”Astma”, na które zostali zaproszeni lekarze ze szpitali w Szczecinie, Zielonej Górze oraz nasza kadra lekarska i pielęgniarska.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na astmę choruje ok. 235 milionów ludzi na całym świecie. Jest to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób układu oddechowego. W Polsce, problem astmy dotyczy ok. 4 milionów ludzi. Szacuje się, że u ok. 5-10% populacji choroba przybiera postać Astmy ciężkiej. Głównym wykładowcą spotkania był prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, oraz dr n. med. Grzegorz Zioło ordynator Oddziału Pulmonologii w naszym szpitalu, pełniący również funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie pulmonologii. Spotkanie otworzyła Prezes Zarządu Katarzyna Lebiotkowska, witając wszystkich przybyłych gości. Pierwszy głos zabrał prof. Piotr Kuna, który w przystępny i interesujący sposób wyłożył zgromadzonym aspekty „Astmy ciężkiej – dla kogo jaka terapia biologiczna? – algorytm alokacji pacjentów do programu lekowego”. Podczas wykładu Pan Profesor wciągał do dyskusji zgromadzonych słuchaczy. Następnie wystąpił dr n. med. Grzegorz Zioło z wykładem pt. „Omalizumab, mepolizumab w leczeniu astmy – prezentacja przypadków”. Po zakończonym wystąpieniu Pan dr Zioło podsumował i zamknął spotkanie. Po mimo tego rozmowy i dyskusje trwały nadal.

Dziękujemy Panu Profesorowi Piotrowi Kunie, dr Grzegorzowi Zioło i przybyłym gościom za udane spotkanie, jak również firmie Novartis za współpracę przy organizacji.