W dniu wczorajszym, 1 lutego, w Lubuskim Centrum Pulmonologii odbyło się spotkanie szkoleniowe pt. ”Astma 2024”, na które została zaproszona kadra lekarska i pielęgniarska.

Astma to przewlekła zapalna choroba dróg oddechowych objawiająca się najczęściej dusznością, kaszlem, objawami ze strony płuc, takimi jak świsty i gwizdy. W populacji osób w wieku młody dominuje astma alergiczna IgE zależna. Natomiast w populacji osób dorosłych  - 80 % to astma eozynofilowa. U pacjentów z astmą przewlekłą ciężką, wymagających leczenia sterydami, zaleca się badania pod kątem leczenia biologicznego. Leczenie to przynosi bardzo dobre efekty i jest dobrze tolerowane. Ustępuje większość objawów astmy oraz stosowanie sterydów doustnych. Nasz ośrodek prowadzi leczenie astmy ciężkiej z zastosowaniem czterech leków biologicznych. Pacjentów z niniejszym schorzeniem zapraszamy do naszej poradni chorób płuc.

Głównym wykładowcą czwartkowego spotkania był prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.  Spotkanie otworzyła Prezes Zarządu Katarzyna Lebiotkowska, witając wszystkich przybyłych gości. Jako pierwszy głos zabrał dr n. med. Grzegorz Zioło - Kierownik LCP w Torzymiu - przedstawił wykład nt. "Płuca po pandemii". Następnie swoją prelekcję na temat astmy wygłosił Profesor Piotr Kuna. Podczas wykładu Pan Profesor wciągał do dyskusji zgromadzonych słuchaczy. Po zakończonym wystąpieniu Doktor Grzegorz Zioło podsumował i zamknął spotkanie i zaprosił zgromadzonych do dyskusji oraz poczęstunku.

Dziękujemy Panu Profesorowi Piotrowi Kunie, dr Grzegorzowi Zioło i przybyłym gościom za udane spotkanie, jak również firmie Chiesi za współpracę przy organizacji.